Japońska układanka przyszłością przemysłowych konstrukcji?

Japońska układanka przyszłością przemysłowych konstrukcji?
Naukowcy opracowali nowy rodzaj struktury, która może unieść ciężar prawie 14 tysięcy razy przekraczający ich wagę.

Zasada konstrukcji oparta jest na japońskiej artystycznej formę kirigami, odmianę origami, w której tnie się i ponowne łączy materiały za pomocą taśmy lub kleju. W badaniu, opisanym w „Physical Review X”, czytamy, że specyficzna geometria wytwarzanych struktur powoduje powstawanie płaszczyzn, które mogą się zazębiać a w konsekwencji prowadzić do powstawania niedrogich, lekkich i możliwych do zastosowania praktycznego struktur.

Badacze wykonali kilka wersji z różnych materiałów, w tym papieru, miedzi i plastiku. Badając strukturę geometryczną przy użyciu urządzeń do analizy naprężeń i ściskania klasy przemysłowej, doszli do wniosku, że konstrukcje mogą wytrzymać nacisk 14 tys. razy większy od ciężaru własnego. Okazało się, że najwytrzymalsza była pochylona, trójkątna konstrukcja z nie nieuszkodzonych elementów.

„Zwykłe kirigami polega na wycinaniu i klejeniu taśmą,” wyjaśnia współautor opublikowanego studium, Randall Kamien z Uniwersytetu Pensylwanii w USA. „Nasza struktura nie wymaga taśmy i jest naprawdę mocna. Otrzymaliśmy coś, czego się nie spodziewaliśmy”. Jak dodaje konstrukcje tego typu mogą w przyszłości doprowadzić do sytuacji, w której „pewnego dnia pójdziesz do IKEA, kupisz pudełko z meblem, do którego rozłożenia i montażu nie będziesz potrzebował żadnych łączników i śrubek”.

Źródło: www.sciencedaily.com

Mirosław Usidus