Japońska układanka przyszłością przemysłowych konstrukcji?
Zasada konstrukcji oparta jest na japońskiej artystycznej formę kirigami, odmianę origami, w której tnie się i ponowne łączy materiały za pomocą taśmy lub kleju. W badaniu, opisanym w „Physical Review X”, czytamy, że specyficzna geometria wytwarzanych struktur powoduje powstawanie płaszczyzn, które mogą się zazębiać a w konsekwencji prowadzić do powstawania niedrogich, lekkich i możliwych do zastosowania praktycznego struktur.
Badacze wykonali kilka wersji z różnych materiałów, w tym papieru, miedzi i plastiku. Badając strukturę geometryczną przy użyciu urządzeń do analizy naprężeń i ściskania klasy przemysłowej, doszli do wniosku, że konstrukcje mogą wytrzymać nacisk 14 tys. razy większy od ciężaru własnego. Okazało się, że najwytrzymalsza była pochylona, trójkątna konstrukcja z nie nieuszkodzonych elementów.
„Zwykłe kirigami polega na wycinaniu i klejeniu taśmą,” wyjaśnia współautor opublikowanego studium, Randall Kamien z Uniwersytetu Pensylwanii w USA. „Nasza struktura nie wymaga taśmy i jest naprawdę mocna. Otrzymaliśmy coś, czego się nie spodziewaliśmy”. Jak dodaje konstrukcje tego typu mogą w przyszłości doprowadzić do sytuacji, w której „pewnego dnia pójdziesz do IKEA, kupisz pudełko z meblem, do którego rozłożenia i montażu nie będziesz potrzebował żadnych łączników i śrubek”.
Źródło: www.sciencedaily.com
Mirosław Usidus