Płaski obiektyw, w którym wszystko jest ostre

Płaski obiektyw, w którym wszystko jest ostre
Naukowcy stworzyli nowy, ultra płaski obiektyw, który „eliminuje potrzebę ustawiania ostrości” w fotograficznym układzie optycznym. Projekt ten może mieć znaczenie nie tylko w fotografii, ale również w wielu innych branżach. Badania nad nowatorską techniką prowadzone są przez zespół profesora Rajesha Menona z amerykańskiego Uniwersytetu w Utah.

Używając tego obiektywu, który ma zaledwie około 1/1000 cala grubości, Menon i jego zespół stworzyli prototyp aparatu, który nie potrzebuje regulacji ostrości. O ile tradycyjne obiektywy w aparacie wykorzystują wiele elementów, dopasowując swoje położenie w ustawianiu ostrości na obiektach, o tyle nowy płaski obiektyw zapewnia „ekstremalną głębię ostrości” na wszystkich obiektach.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Optica” naukowcy opisują, w jaki sposób wykorzystali nanostruktury na powierzchni płaskiej soczewki, aby precyzyjnie kontrolować sposób przepływu światła. Obiekty, które znajdują się w różnych odległościach od aparatu, zachowują, według opisu, ostrość. „Konwencjonalne kamery wykorzystują wiele obiektywów do jednoczesnego ustawiania ostrości na różne barwy światła. Ponieważ nasza konstrukcja jest bardzo uniwersalna, możemy wykorzystać ją do stworzenia jednego płaskiego obiektywu, który skupia wszystkie kolory światła,” wyjaśnia prof. Menon w serwisie „Business Wire”.

Demonstracja możliwości nowego rodzaju obiektywu:

 Źródło: petapixel.com

Mirosław Usidus