Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Neuromorficzny komputer Intela o zdolnościach mózgu myszy

Neuromorficzny komputer Intela o zdolnościach mózgu myszy
Intel ogłosił uruchomienie neuromorficznego "komputera" o nazwie Pohoiki Springs, którego moc obliczeniowa porównywana jest z mocą stu milionów naturalnych neuronów. System integruje 768 neuromorficznych eksperymentalnych układów Loihi wewnątrz obudowy o wielkości pięciu standardowych serwerów. Przy czym zapotrzebowanie na energię kształtuje się poniżej 500 watów.

Konstrukcja procesorów Loihi inspirowana została ludzkim mózgiem (zobacz także: Sztuczny mózg - dokładnie taki sam, jak nasz). Podobnie jak mózg, Loihi może przetwarzać niektóre wymagające zadania do tysiąca razy szybciej i 10 tysięcy razy wydajniej niż tradycyjne procesory. Zdolności obliczeniowe Pohoiki Springs porównywane są przez badaczy Intela do możliwości niewielkiego ssaka, np. myszy.

Systemy neuromorficzne Intela, w tym Pohoiki Springs, są w dalszym ciągu w fazie badań i na chwilę obecną nie są brane pod uwagę by mogły zastąpić konwencjonalne systemy komputerowe. Stanowią dla naukowców narzędzie do opracowywania i opisu nowych, inspirowanych naturalnymi procesami neurologicznymi, algorytmów do przetwarzania w czasie rzeczywistym, rozwiązywania problemów, adaptacji i uczenia się.

Źródło: newsroom.intel.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Sztuczny mózg: zakląć myśl w maszynie
Mózg online. Maszyna sterowana myślą i odwrotnie
Supermózg dla superczłowieka?