Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Precyzyjna proteza ręki niewymagająca nauki

Precyzyjna proteza ręki niewymagająca nauki
Zespół badaczy z University of Michigan opracował ultraprecyzyjną protezę ręki, która jest do tego stopnia zaawansowana, że za jej pomocą można nawet zapinać guziki koszuli.

Nowa technika protetyczna, opisana na łamach pisma "Science Translational Medicine", jest przedstawiana jako bardziej skuteczna niż poprzednie próby połączenia aktywności mózgu z ruchem kończyny protetycznej.

Innowacja polega na rozdzieleniu wiązek nerwowych na mniejsze włókna, co pozwala na bardziej precyzyjną niż dotąd kontrolę i wzmocnienie sygnałów przechodzących przez nerwy. Procedura wiąże się z przeszczepem niewielkiego kawałka mięśni uda i zastosowaniem algorytmów uczenia maszynowego, zapożyczonych z interfejsów mózg-komputer. Według twórców rozwiązania, zastosowanie algorytmów pozwala ominąć proces żmudnej nauki posługiwania się protezą.

- Wszystko działa tu od razu - tłumaczyła w mediach Cynthia Chestek, współautorka badań. - Możesz zmusić protetyczną rękę do robienia wielu rzeczy, ale to nie znaczy, że osoba intuicyjnie ją kontroluje. W naszym przypadku różnica polega na tym, że już przy pierwszej próbie konstrukcja działa tylko na samą myśl o wykonaniu jakiejś czynności.