Robot-lekarz Boston Dynamics na obchodzie

Robot-lekarz Boston Dynamics na obchodzie
Producent robotów Boston Dynamics znalazł nowe zajęcie dla swojego psa-robota Spot Mini w związku z epidemią koronawirusa. Zmodyfikowane maszyny, wyposażone w iPady, pozwalają teraz lekarzom wchodzić do pomieszczeń pacjentów z chorobą COVID-19 bez ryzyka zakażenia.

„Na podstawie rozmów ze szpitalami, mając na uwadze ogólne niedobory krytycznych środków ochrony osobistej (PPE), opracowaliśmy rozwiązanie z zakresu robotyki mobilnej przy użyciu naszego robota, Spot,” napisała firma w komunikacie. „Rezultatem naszych prac jest aplikacja współpracująca z robotem poruszającym się na nogach, którą można wdrożyć w celu wsparcia personelu reagującego na przypadki zachorowań w środowiskach doraźnych, takich jak szpitale polowe. (…) Dzięki zastosowaniu robota mobilnego, szpitale mogą zredukować liczbę niezbędnego personelu medycznego na miejscu zdarzenia i oszczędzać swój ograniczony zapas środków ochrony osobistej”.

Spot Mini pracuje już w Bostońskim Szpitalu Brigham and Womens Hospital, gdzie jest wykorzystywany jako mobilna platforma telemedyczna, pozwalająca medykom zdalnie monitorować pacjentów”. iPad zamontowany na górze robota pozwala zamienić go w ersatz doktora. Boston Dynamics pracuje obecnie nad dodaniem takich funkcji jak zdalny pomiar temperatury ciała, pulsu i stopnia nasycenia tlenem. Mają również nadzieję, że Spot może zostać użyty do zabijani wirusów w pomieszczeniach, które wymagają dekontaminacji, za pomocą promieniowania UV-C.

Źródło: techcrunch.com

Mirosław Usidus