Radar kwantowy, który widzi więcej nawet pośród szumu tła

Radar kwantowy, który widzi więcej nawet pośród szumu tła
Prototyp urządzenia zwanego "radarem kwantowym" zaprezentowali naukowcy z międzynarodowego zespołu pod kierownictwem profesora Johannesa Finka z austriackiego Instytutu Nauki i Technologii. Urządzenie opiera się na nowej technologii detekcji zwanej "mikrofalowym oświetleniem kwantowym", która wykorzystuje splątane fotony mikrofalowe jako metodę wykrywania obiektów, nawet w trudnych dla tradycyjnych radarów środowiskach o dużym poziomie zanieczyszczenia termicznego.

Zasady działania urządzenia są proste: Zamiast używać konwencjonalnych mikrofal, badacze splątują dwie grupy fotonów, które są nazywane fotonami "sygnałowymi" i "bezczynnymi". Fotony "sygnałowe" są wysyłane w kierunku namierzanego obiektu, natomiast fotony "bezczynne" pozostają relatywnej izolacji, wolnej od zakłóceń i szumów. Gdy fotony sygnałowe są odbijane od obiektu, następuje utrata prawdziwego splątania pomiędzy fotonami sygnałowymi i bezczynnymi, ale zachowana jest niewielka korelacja, która tworzy sygnaturę lub wzór opisujący istnienie lub brak obiektu docelowego - niezależnie od szumu w otoczeniu. Układ wykrywa obiekty o niezwykle niskich współczynnikach odbicia.

Przy niskich poziomach mocy, konwencjonalne systemy radarowe mają zazwyczaj niską czułość, ponieważ mają problem z odróżnieniem promieniowania odbitego przez obiekt od naturalnie występującego szumu promieniowania tła. Radary kwantowe wykorzystujące splątanie są o wiele czulsze. Technologia ta ma potencjalne zastosowanie w obrazowaniu biomedycznym o ultra-niskiej mocy i skanerach bezpieczeństwa. Naukowcy nie wspominają o możliwych zastosowaniach militarnych.

Źródło: www.eurasiareview.com

Mirosław Usidus