Robot, który nie grzęźnie w piasku

Robot, który nie grzęźnie w piasku
Konstrukcja robota, wyposażona w „kończyny” z kołami, którymi może poruszać na boki i podnosić, opracowana przy wsparciu finansowym armii amerykańskiej, radzi sobie z trudnym terenem znacznie lepiej niż znane dotychczas układy. Pozwala m. in. na wspinanie się po pokrytych piaskiem wzgórzach i unikanie ugrzęźnięcia w trudnym podłożu. Robotem zainteresowana jest NASA, która myśli o zastosowaniu tej konstrukcji w eksploracji Księżyca, Marsa lub innych ciał kosmicznych.

Twórcy mobilnego robota, opisanego w czasopiśmie „Science Robotics”, inżynierowie z Georgia Institute of Technology nazwali swoje dzieło Mini Rover. Konstrukcja wspina się po zboczu za pomocą kombinacji ruchów łączącej ewolucje podobne wiosłowania, chodzenia i kręcenia kołami. Zachowania łazika zostały wymodelowane z wykorzystaniem tzw. terradynamiki. W swoich pracach zespół konstruktorów wyszedł od ruchów testowanych przez robota NASA RP15 i eksperymentował z nowymi układami lokomocyjnymi. Badacze testowali również sposoby poruszania się na symulacjach wzniesień planetarnych i księżycowych.

W eksperymentach zastosowano metodę w której przednie koła przekopywały i przepychały sypki materiał podłoża w kierunku tylnych kół, które z kolei wykonywały ruchy podobne do wiosłowania. Dzięki temu robot nie zakopuje się, lecz stopniowo posuwa się do przodu i do góry.

Źródło: www.eurasiareview.com

Mirosław Usidus