Ameryka znów wysyła swoje statki załogowe w kosmos

Ameryka znów wysyła swoje statki załogowe w kosmos
Statek Crew Dragon w ramach misji Demo-2 z dwoma astronautami na pokładzie wystartował z kosmodromu Kennedy Space Center a ok. 19 godzin przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Od początku misji aż do połączenia z ISS wszystko odbywało się automatycznie. Dowódca misji Demo-2 Robert Behnken i pilot statku Douglas Hurley nadzorowali cały proces, gotowi, by w razie potrzeby przejść na ręczne sterowanie. Także lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej na platformie nawodnej, czyli odzysk cennego elementu przebiegł bez zakłóceń i problemów. Była to druga próba startu misji Demo-2. Rakieta miała trzy dni wcześniej, jednak niesprzyjające warunki pogodowe wymusiły przerwanie startu kilkanaście minut przed odpaleniem rakiety.

To powrót Stanów Zjednoczonych do zdolności wysyłania ludzi w przestrzeń kosmiczną. Czekali na to od 8 lipca 2011 r., czyli od ostatniego lotu wahadłowca Atlantis. Sam lot załogowy, choć szeroko rozreklamowany w mediach, trudno uznać za sensacje i przełom. W końcu ludzkość lata na orbitę już od lat 60-tych XX wieku. Jednak z pewnością fakt, że „dostawcą” kapsuły załogowej, rakiety i lotu jest prywatna firma SpaceX, jest już sporym przełomem. Załogowy Dragon 2 został przetestowany w ubiegłym roku, lecąc i dokując do ISS bez astronautów. Miesiąc później doszło do eksplozji statku podczas naziemnych testów. Dochodzenie trwało dziewięć miesięcy aż ustalono przyczynę wypadku. Na początku tego roku przeprowadzono test systemu ratunkowego w trakcie wynoszenia.

Dla Elona Muska, jego firmy SpaceX i NASA udana misja oznacza kamień milowy na drodze do produkcji statków kosmicznych wielokrotnego użytku, które mogą uczynić podróżowanie w kosmos bardziej przystępnym cenowo. NASA, mając nadzieję na pobudzenie komercyjnego rynku kosmicznego, przyznała sześć lat temu 3,1 miliarda dolarów SpaceX i 4,5 miliarda dolarów Boeingowi na rozwój kosmicznych kapsuł załogowych. Oczekuje się, że kapsuła Boeinga CST-100 Starliner wystartuje z pierwszą załogą dopiero w 2021 roku.

Zapis startu i lotu załogowego Dragona na orbitę

Źródło: www.nasa.gov

Mirosław Usidus