Energia z cienia

Energia z cienia
Badacze z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze skonstruowali urządzenie, które wykorzystuje kontrast pomiędzy jasnymi obszarami i ciemniejszymi, pozostającymi w cieniu miejscami do wytworzenia prądu elektrycznego o mocy wystarczającej do zasilania niewielkich urządzeń elektronicznych.

Specjalista w dziedzinie technik materiałowych Swee Ching Tan i jego zespół stworzyli urządzenie, określane mianem „generatora energii z efektu cienia”, umieszczając supercienką powłokę ze złota na krzemie, typowym tworzywie ogniw słonecznych. Jak w ogniwie słonecznym, światło świecące na warstwę krzemu pobudza elektrony. Gdy część urządzenia znajduje się w cieniu, dzięki warstwie złota, generator energii z efektem cienia wytwarza różnicę napięcia i przepływ prądu elektrycznego. Wszystko opiera się na różnicy potencjałów części oświetlonej i zacienionej. Im większy kontrast między światłem a ciemnością, tym więcej energii generator dostarcza.

Za pomocą ośmiu generatorów w słabym świetle, zespół uruchomił elektroniczny zegarek . Urządzenia tego rodzaju mogą również służyć jako czujniki. Podczas eksperymentów używano zdalnie sterowanego pojazdu, którego cień padał na generator podczas przejazdu, co wytwarzało energię elektryczną do zapalenia diody LED. System został opisany w czasopiśmie „Energy Environmental Science”.

Źródło: www.sciencenews.org

Mirosław Usidus