Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Rekordowa rentgenowska mapa Wszechświata

Rekordowa rentgenowska mapa Wszechświata
Rosyjsko-niemieckie urządzenie do obserwacji Wszechświata w zakresie rentgenowskim zakończyło swój pierwszy pełny przegląd nieba, dostarczając zapierającej dech w piersiach nowej mapy o cztery razy wyższej rozdzielczości niż poprzednie rentgenowskiego obserwacje. Było to możliwe dzięki instrumentowi eRosita, zamontowanym na teleskopie orbitalnym Spektr-RG, wystrzelonym w lipcu ubiegłego roku.

W mozaice oszałamiających kolorów znaleźć można ponad milion źródeł promieniowania rentgenowskiego, co w efekcie oznacza podwojenie liczby skatalogowanych tego rodzaju obiektów. Niebieskie obszary na mapie sygnalizują regiony o najwyższej energii w tym zakresie widma, zieleń znaczy rejony o średniej intensywności i wreszcie czerwona barwa - słabsze źródła energii. Zespół badawczy zastosował technikę projekcji Aitoff, opracowaną przez rosyjskiego kartografa Davida A. Aitoffa w 1889 roku, polegającą na rozwinięciu sfery nieba w kształt eliptyczny.

Opublikowana teraz mapa jest rezultatem skanu, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku. Obecnie aparatura rozpoczyna swoje drugie badanie nieba, które ma zostać ukończone do końca tego roku. W ciągu najbliższych trzech i pół lat ma powstać w sumie siedem map nieba. Nie jest to pierwsza mapa nieba w zakresie rentgenowskim. Nieco ponad roku temu NASA opublikowała obraz Wszechświata w tym zakresie stworzony przez aparat o nazwie Neutron Star Interior Composition Explorer (NICER), pracujący na pokładzie ISS a przeznaczony głównie do badania pulsarów. Jednak Ero sita jest jak do tej pory rekordowym osiągnięciem pod względem rozdzielczości.

Źródło: www.lintelligencer.com

Mirosław Usidus