Badacze z Facebooka tworzą zestaw VR jak okulary słoneczne

Badacze z Facebooka tworzą zestaw VR jak okulary słoneczne
Naukowcy z Facebook Reality Labs stworzyli prototyp wyświetlacza VR o nadzwyczajnie lekkiej i wygodnej konstrukcji przypominającej zwykłe okulary słoneczne. Urządzenie ma „szkła” grubości poniżej 9 mm, jak zapewniają twórcy, obyło się w nim bez większych kompromisów w zakresie pola widzenia lub rozdzielczości. W pracy opublikowanej w „ACM Siggraph”, Andrew Maimone i Junren Wang szczegółowo opisują optykę, którą zastosowali w prototypie.

Kluczem do osiągnięcia tak niewielkiej grubości wyświetlacza było zastosowanie serii płaskich, spolaryzowanych folii, które wykorzystują technikę nazywaną „optyką naleśnikową” do wielokrotnego odbijania wyświetlanego obrazu w niewielkiej przestrzeni. Taka konstrukcja skutecznie wydłuża pozorną ogniskową obrazu (co jest kluczowe dla zapewnienia komfortu dla oka użytkownika) bez konieczności korzystania z dużej przestrzeni fizycznej, przez którą przemieszcza się światło. Folie holograficzne stosowane do ogniskowania obrazu na oku eliminują również potrzebę stosowania nieporęcznych, refrakcyjnych systemów soczewek, jakie można znaleźć w obecnych zestawach słuchawkowych.

Pomimo niewielkiej grubości, prototyp wyświetlacza jest w stanie zapewnić w testach pole widzenia w poziomie około 90 stopni. Jest to duża poprawa w porównaniu z cienkowarstwowymi wyświetlaczami AR i MR, takimi jak Hololens czy Magic Leap firmy Microsoft, i jest porównywalne z zestawami VR, takimi jak Oculus Rift czy Quest. Nie może się jednak równać jeszcze z wyższej klasy zestawami HTC Vive czy Valve Index.

Źródło: arstechnica.com

Mirosław Usidus