Polskie mikro-narzędzia

Polskie mikro-narzędzia
Mikro-narzędzia hodowane na światłowodach, które także za pomocą światła a nie przewodów są sterowane - to dzieło naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wraz z kolegami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wykorzystali mikrostruktury z ciekłokrystalicznych elastomerów, które są zdolne do zmiany kształtu w odpowiedzi na światło, aby zbudować optyczne kombinerki napędzane światłem na końcówkach włókien optycznych o średnicy mniej więcej ludzkiego włosa.

W skonstruowanym prototypie naukowcy połączyli napędzane światłem elementy z ciekłokrystalicznych elastomerów (LCE) techniką hodowania struktur na bazie światła, w tym przypadku światła ultrafioletowego przesyłanego przez światłowód, na którego końcówce rośnie struktura w kształcie stożka. Mikroelementy z tej struktury kształtowane są również za pomocą światła.

Powstały w ten sposób chwytak o rozmiarze ok. dwustu mikrometrów jest sterowany zdalnie, bez okablowania elektrycznego lub przewodów pneumatycznych, jedynie zielonym światłem dostarczanym przez światłowody - pochłonięta energia świetlna jest bezpośrednio zamieniana na pracę szczęk chwytaka.

Źródło: www.fuw.edu.pl

Mirosław Usidus