Słońce z rekordowego bliska

Słońce z rekordowego bliska
Fotografie powierzchni Słońca wykonane przez sondę Solar Orbiter z odległości zaledwie 77 milinów kilometrów od powierzchni naszej gwiazdy zostały opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Naukowcy dostrzegli dzięki nowym obrazom nowe zjawisko nazwane „ogniskami” (ang. „campfires”), polegające na powstawaniu niewielkich rozbłysków słonecznych. Uczeni mają nadzieję, że zjawisko to mogłoby wyjaśnić, dlaczego korona, górna warstwa atmosfery Słońca, jest trzysta razy gorętsza od powierzchni gwiazdy.

Spośród dziesięciu instrumentów na pokładzie Orbitera Słonecznego, sześć to urządzenia do obrazowania, z których każde bada inny aspekt Słońca. Kadłub sondy ma wymiary 2,5 na 3,1 na 1,2 metra. Anteny w pełnym rozłożeniu mają rozpiętość 18 metrów. Jest też wysięgnik dla szczególnie podatnej na zakłócenia elektromagnetyczne aparatury o długości 4,4 metra. Łącznie 210 kilogramów aparatury naukowej. Wrażliwa na wysokie temperatury aparatura ukryta jest za osłoną zbudowaną z wielu warstw tytanu pokrytego czarną powłoką fosforanu wapnia, która ułatwia wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną.

Celem misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) realizowanej we współpracy z NASA jest przede wszystkim eksploracja okolic biegunów Słońca, obszaru, który nie był dotychczas badanych. Badacze chcieliby poznać mechanizmy tworzenia przez naszą gwiazdę heliosfery, ogromnej bańki plazmy, która otacza Układ Słoneczny. Główny etap misji rozpocznie się w 2022 roku. Zaplanowano 22 bliskie podejścia do Słońca, na odległość nawet do 42 milionów kilometrów od jego powierzchni.

Źródło: www.voanews.com

Mirosław Usidus