Chiny wysyłają łazika na Marsa

Chiny wysyłają łazika na Marsa
Chiny zainaugurowały swoją pierwszą wielką misję kosmiczną na Marsa, która, jak mają nadzieję, zakończy się pierwszym udanym lądowaniem na czerwonej planecie. W ramach misji Tianwen -1, na pokładzie rakiety Długi Marsz 5 wystrzelonej z Centrum Startowego Wenchang na wyspie Hainan, na Marsa leci lądownik, orbiter i łazik. Jest to pierwsza samodzielna misja Chin na te planetę po nieudanej wspólnej próbie z Rosją kilka lat temu.

Tianwen-1 dotrze do orbity marsjańskiej siedem miesięcy po starcie. Satelita orbitalny zostanie na niej, zaś lądownik i łazik podejmą podróż na powierzchnię Czerwonej Planety. Naukowcy chińscy na podstawie danych zebranych przez urządzenia wysłane na Marsa mają zamiar sporządzić mapę struktury geologicznej planety, zbadać charakterystykę jego gleb i rozkład zasobów lodu i wody.

W letnim oknie startowym na Marsa, wykorzystującym jego korzystną pozycję względem Ziemi znalazły się również inne misje. Z japońskiego centrum lotów kosmicznych Tanegashima wystartowała również rakieta H2A a marsjańską sondą orbitalną Zjednoczonych Emiratów Arabskich nazywaną Hope, czyli po polsku - Nadzieja. Kolejną misją jest zapowiadany od dawna lot amerykańskiej rakiety z łazikiem Perseverance, którego zadaniem będzie poszukiwanie śladów życia na czerwonej planecie (zobacz także: Terraformowanie Marsa - czerwone na zielone i niebieskie).

Źródło: www.cnbc.com

Mirosław Usidus