Polskie auta elektryczne

Polskie auta elektryczne
Zbiegły się w czasie informacje prasowe o aż dwóch polskich projektach nowych aut elektrycznych. Z urzędu większą rangę ma zademonstrowana przez spółkę ElectroMobility Poland konstrukcja o nazwie Izera w dwu wersjach - hatchback i SUV, której rynkowa premiera zapowiadana jest na 2023 rok. Drugi projekt to Vosco S106EV produkcji Fabryki Samochodów Osobowych Syrena S.A. z Kutna, który ma jeszcze w tym roku uzyskać homologację, a w przyszłym roku wejść do produkcji seryjnej.

Udostępnione pod czas prezentacje dane techniczne samochodu Izera mówią m. in. o przyspieszenie od 0 do 100 km/h w około 8 sekund, zasięgu do 400 km na jednym ładowaniu, obsłudze technologii szybkiego ładowania, dwu wersjach o różnej pojemności baterii (40 i 60 kWh) i wersji z napędem na cztery koła, specjalnej aplikacji do sterowania platformą. Wóz ma być produkowany w Polsce, w zakładzie, który jeszcze nie powstał.

Nawiązujący do starej „syrenki” projekt FSO Syrena S. A. nie nazywa się tak, bo firma nie ma praw do tej nazwy. Model Vosco S106EV ma mieć akumulatory o pojemności 31,5 kWh, co powinno dać około 200 km zasięgu, ale już trwają prace na podwyższeniem zasięgu do 250 km, podobnie jak prace nad unowocześnieniem konstrukcji.

Mirosław Usidus