Kolejny łazik ruszył na Marsa w poszukiwaniu śladów życia

Kolejny łazik ruszył na Marsa w poszukiwaniu śladów życia
Na pokładzie rakiety Atlas V wystrzelonej z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie NASA wystrzeliła łazika marsjańskiego Perseverance. Jego główne zadanie to poszukiwania śladów życia na czerwonej planecie. Na pokładzie tego nowego mobilnego laboratorium znajduje się kilka nowych, nie stosowanych dotychczas urządzeń i układów badawczych. Najbardziej efektownie brzmi oczywiście marsjański helikopter.

Perseverance jest wyposażony w siedem instrumentów naukowych do badania marsjańskiego środowiska pod kątem sprawdzania, czy planeta była kiedykolwiek zdolna do podtrzymania życia. Jednym z ciekawszych eksperymentów jest MOXIE (skrót od Mars OXygen In situ), polegać będzie na próbie przetworzenia dwutlenku węgla na tlen, który może być używany w napędach rakietowych lub do oddychania załóg ludzkich przyszłych misji na Marsa. Kolejnym celem misji jest zebranie próbek skał i gleby, które NASA planuje sprowadzić na Ziemię podczas kolejnej wyprawy połączonej ze startem do lotu powrotnego na Ziemię. Na pokładzie łazika znalazły się również próbki materiałów nowego kombinezonu kosmicznego. NASA chce sprawdzić, jak różne materiały reagują na środowisko Marsa, co pomoże wybrać odpowiednie dla konstrukcji skafandrów dla przyszłych marsonautów.

Jak wspomnieliśmy, sześciokołowy łazik przewozi również na pokładzie mały helikopter, nazywany Ingenuity, który ma przeprowadzić eksperymentalne loty w rzadkiej atmosferze Marsa. Jeśli te próby zakończą się sukcesem, będą stanowić kamień milowy w rozwoju marsjańskiej mobilności. Lądowanie sondy na Marsie zaplanowane jest na 18 lutego, w kraterze Jezero, miejscu, które, jak się podejrzewa, kiedyś było starożytną deltą rzeki.

Źródło: www.nbcnews.com

Mirosław Usidus