Wygodny sportowy strój, który monitoruje trening jak w laboratorium

Wygodny sportowy strój, który monitoruje trening jak w laboratorium
Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) stworzyli bezprzewodowy inteligentny i przede wszystkim lekki strój dla sportowców, który jest zasilany sygnałem elektromagnetycznym ze smartfona. Pozbawiony baterii ubiór może być używany na dworze, co pozwala na śledzenie parametrów wysiłkowych z wykorzystaniem danych fizjologicznych na bieżąco z wykorzystaniem licznych czujników.

Specjaliści zaprojektowali układ włókien o strukturze przypominającej sieć na powierzchni stroju. Włókna przekazują sygnały z smartfona do czujników na ciele na odległość do jednego metra, zapewniając jednocześnie zasilanie. Powstały prototyp obsługuje do sześciu czujników na jeden smartfon, jednocześnie zbierając dane dotyczące postawy kręgosłupa, ruchomego chodu i temperatury ciała, informuje zespół NUS. Naukowcy planują opracować kolejne czujniki w celu zwiększenia zakresu gromadzonych danych i współpracować z zawodowymi sportowcami.

Obecna technologia monitorowania osiągów sportowych to albo noszone urządzenia, które zbierają dane tylko z jednego punktu albo mało wygodny i poręczny do monitorowania klinicznego. Badacze z Singapuru postawili sobie za cel zbudowanie systemu, który ma możliwości urządzeń klinicznych a jednocześnie nie ogranicza ruchu i może być używany w terenie, czyli wygodne inteligentne ubranie.

Źródło: www.channelnewsasia.com

Mirosław Usidus