Pierwsze elektryczne ciężarówki

Pierwsze elektryczne ciężarówki
Scania, producent ciężkich pojazdów użytkowych, wprowadziła na rynek pierwszą serię w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych. Samochody ciężarowe są oferowane w wersji z akumulatorem o pojemności 165 kWh lub o pojemności 300 kWh, zasilającym silnika elektryczny 230 kW. Większy z zestawów akumulatorowych zapewnia zasięg do 250 km na jednym ładowaniu. Jednocześnie z elektrycznymi Scania zaproponowała modele hybrydowe.

Pojazdy wyposażone są również w gniazdo Combined Charging System (CCS) do ładowania pojazdu bezpośrednio z sieci elektrycznej. Przy mocy ładowania 130 kW pięć pakietów akumulatorów (165 kWh) można naładować w czasie krótszym niż 55 minut. To, zdaniem firmy powinno wystarczyć na relatywnie szybkie doładowanie przez kierowcę w czasie przerwy w pracy podczas dnia roboczego.

Jak informuje producent w komunikacie, pojazdy te są przeznaczone przede wszystkim do transportu w warunkach miejskich, w dostawach dziennych lub nawet bardziej nocnych. Elektryczne pojazdy mogą być wykorzystywane do transportu różnych ładunków, także w temperaturze kontrolowanej. Mogą także stanowić podstawę zabudowy dla pojazdów z zabudową hakową, wywrotek, betonomieszarek, śmieciarek, a także pojazdów straży pożarnej i pomocy drogowej.

Źródło: airqualitynews.com