OSIRIS-REx pobrał próbki z asteroidy i szykuje się do powrotu na Ziemię

OSIRIS-REx pobrał próbki z asteroidy i szykuje się do powrotu na Ziemię
NASA poinformowała o udanym przeprowadzeniu operacji pobrania przez sondę OSIRIS-REx próbkę skalnej z powierzchni asteroidy Bennu i oddalenia się urządzenia na bezpieczną odległość od tego ciała kosmicznego. Sonda, według dalszego planu misji, ma powrócić na Ziemię z materiałem skalnym w 2023 roku.

OSIRIS-REx dotarła do (101955) Bennu pod koniec 2018 roku i weszła na jego orbitę. Od tego czasu trwały badania asteroidy z pewnej odległości i skrupulatne poszukiwanie najbardziej odpowiedniego miejsca, w którym aparat mógłby się bezpiecznie zbliżyć i pobrać materiał skalny. Już kilka dni po przybyciu 2018 członkowie zespołu misji poinformowali, że sonda wykryła obecność grup hydroksylowych w minerałach obecnych na Bennu. Odkrycie to wskazuje, że woda była obecna na większej planetoidzie, której Bennu mogła być częścią. Statek kosmiczny został zaprojektowany tak, aby dostarczyć próbki materiału z asteroidy na Ziemię w nienaruszonym stanie, bez żadnych uszkodzeń i zanieczyszczeń. Badacze maja nadzieję, że ich analiza, zaplanowana na lata, dostarczy nam wiedzy o tym jak powstawał Układ Słoneczny, przede wszystkim oczywiście Ziemia, jak i skąd wzięła się na naszej planecie woda i jak w tej pierwotnej wodzie mogło zostać posiane życie.

Jeśli woda znaleziona w próbkach i materiał organiczny ma sygnatury chemiczne podobne do ziemskich, to mogłoby stanowić odpowiedź na nurtujące nas od dawna pytania. Z badań przeprowadzonych przez włoskich astronomów Uniwersytetu w Pizie wynika, że w latach 2169–2199 planetoida zbliży się ośmiokrotnie do Ziemi. Łączne prawdopodobieństwo jej uderzenia w Ziemię w czasie wszystkich ośmiu zbliżeń wynosi 0,037%. W związku z tym NASA rozważa wysłanie ważących osiem ton pocisków, które mogą zmienić tor lotu ciała niebieskiego.

Źródło: www.asteroidmission.org

Mirosław Usidus