Czterech astronautów poleciało Dragonem na orbitę

Czterech astronautów poleciało Dragonem na orbitę
Czteroosobowa załoga astronautów jest w drodze do Międzynarodową Stację Kosmiczną po udanym starcie misji NASA SpaceX Crew-1 z kompleksu startowego 39A w Kennedy Space Center na Florydzie. Rakieta SpaceX Falcon 9 wraz z Michaelem Hopkinsem, Victorem Gloverem i Shannonem Walkerem z NASA oraz Soichim Noguchim z Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmosu (JAXA) wynosi statek firmy SpaceX na orbitę w celu odbycia sześciomiesięcznej misji naukowej na pokładzie stacji kosmicznej.

To druga już misja załogowa realizowana wspólnie przez NASA i firmę Elona Muska. Pierwsza, której start odbył się w maju, jak wiemy, zakończyła się całkowitym sukcesem. Podobnie jak w większości innych misji, SpaceX podejmie próbę odzyskania głównego modułu rakiety wynoszącej statek Falcon 9. Ma zostać wykorzystany za kilka miesięcy podczas startu SpaceX Dragon Crew-2 czyli drugiej misji z 4-osobową załogą.

Dokowanie statku kosmicznego SpaceX, nazwanego Resilience, do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowane zostało jako autonomiczna operacja na godziny wieczorne w poniedziałek, 16 listopada. Po dotarciu na ISS astronauci załogowego Dragona mają wziąć udział w czwartek 19 listopada w konferencji prasowej z pokładu stacji.

Źródło: www.nasa.gov

Mirosław Usidus