Prymat superkomputerowy wraca do Japonii

Prymat superkomputerowy wraca do Japonii
Potwierdzona została pozycja japońskiego superkomputera Fugaku jako najszybszego na świecie pod względem szybkości obliczeń w rankingu amerykańsko-europejskiego projektu TOP500. Po raz pierwszy informacja o tym pojawiła się w czerwcu. Teraz została potwierdzona. Fugaku wykonuje ponad 442 kwadryliony obliczeń na sekundę, co jest około trzy razy szybciej w porównaniu do systemu Summit opracowanego przez amerykańskie Oak Ridge National Laboratory.

Superkomputer, nazwany "Górą Fudżi", zajął również pierwsze miejsce w trzech szczegółowych kategoriach pomiaru wydajności w zakresie metod obliczeniowych do zastosowań przemysłowych, aplikacji sztucznej inteligencji i analizy dużych ilości danych. Fugaku jest pierwszym superkomputerem na świecie, który zdominował te cztery kategorie w dwóch kolejnych edycjach rankingu.

Japoński superkomputer, który został opracowany we współpracy z firmą Fujitsu Ltd. w zakładzie Riken w Kobe. Superkomputer został przewieziony w maju do Centrum Nauk Obliczeniowych Instytutu w Kobe, czyli tego samego miejsca, w którym znajdował się jego poprzednik superkomputer K, zanim został wycofany latem ubiegłego roku. Superkomputer K był pierwszym na świecie, który wykonał ponad 10 kwadrylionów obliczeń na sekundę. W czerwcu 2011 roku znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu światowym i utrzymał się na szczycie przez rok.

Źródło: www.japantimes.co.jp

Mirosław Usidus