Toyota stworzyła drona tankującego

Toyota stworzyła drona tankującego
Toyota opatentowała autonomiczny system tankowania za pomocą drona na kołach, który może podjechać do miejsca, w którym przebywa pojazd i napełnić jego zbiornik paliwa, wodorowe ogniwo paliwowe lub naładować akumulator. Według zgłoszenia patentowego, "autonomiczny dron" składa się z przestrzeni bagażowej, mechanizmu dostarczania paliwa i centralnego sterownika. Nie jest jednak jasne, czy ma tankować samochody w trakcie jazdy, czy tylko podczas postoju.

Dron miałby namierzać samochody do tankowania za pomocą GPS, a następnie używałby innych sensorów, np. typu zbliżeniowego, aby określić drogę do wlewu paliwa lub do gniazka ładowania. W dokumentacji patentowej nie ma wzmianki o ludzkiej ingerencji, np. w celu otwarcia wlewu lub gniazda, jednak eksperci wątpią, czy całkowicie autonomiczny system byłby obecnie możliwy i wykonalny.

W opisie patentowym możemy przeczytać, że tego typu system może teoretycznie działać przy każdym rodzaju napędu, od benzyny, przez wodór, po prąd elektryczny. Zawarta jest również w nim sugestia, że system może działać na zasadzie wielokrotnego uzupełniania paliwa w trasie, co pozwoliłoby teoretycznie uzyskać efekt optymalizujący efektywność jazdy bez nadmiernego obciążania pojazdu paliwem.

Źródło: www.thedrive.com

Mirosław Usidus