Konkurs Naukowy E(x)plory 2020 - 14-latek z Wrocławia stworzył algorytm do szyfrowania

Konkurs Naukowy E(x)plory 2020 - 14-latek z Wrocławia stworzył algorytm do szyfrowania
Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej z Wrocławia zdobył pierwsze miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020, którego patronem medialnym był "Młody Technik”. 14-latek jest autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie - Regeneron ISEF 2021.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów konkursu, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

Drugie miejsce, za Szymonerm, zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt "ISP - Inteligentny System Przewietrzania" z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Celem projektu jest wymiana dopuszczonych zanieczyszczeń z przefiltrowanym powietrzem zewnętrznym do wewnątrz pomieszczenia z możliwością odzysku energii cieplnej.

Trzecią nagrodę główną przyznano Oldze Ścieszce za projekt "Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich". Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostycznej choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor. Pełna informacja o wszystkich tegorocznych laureatach E(x)plory znajduje się na stronie www.explory.pl/2020.

Źródło: www.explory.pl

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Hakowanie natury
Niewyczerpane źródło, po które niełatwo sięgnąć
Powiedz kotku, jak myślisz w środku - efekt czarnej skrzynki