Próbki asteroidy już są na Ziemi

Próbki asteroidy już są na Ziemi
Po trwającej sześć lat misji, japoński lądownik z próbkami pobranymi z asteroidy Ryugu przez sondę Hayabusa 2 wrócił na Ziemię, lądując na obszarze Woomera w Australii. Naukowcy mają nadzieję, że analizy pozyskanych próbek rzucą światło na początki Układu Słonecznego i pochodzenie życia na Ziemi.

Kapsuła z próbkami pobranymi z Ryugu oddzieliła się od macierzystego statku Hayabusa 2 w sobotę, w odległości ok. 220 000 kilometrów od powierzchni naszej planety, po czym opadła na Ziemię. W nocy z 6 na 7 grudnia 2020 roku, Japońska Agencja Kosmiczna JAXA potwierdziła, że lądownik został namierzony za pomocą radiowych nadajników na australijskim pustkowiu. Jak podają Japończycy, kapsuła jest w doskonałym stanie. Zostanie teraz przewieziona do Japonii, gdzie próbki poddane zostaną wnikliwym badaniom naukowym.

Hayabusa 2 (HY2) jest następcą japońskiej misji Hayabusa, która badała planetoidę Itokawa w 2005 roku i przesłała na Ziemię mikroskopijne próbki materii w 2010 roku. Hayabusa 2, wystartowała z Ziemi w grudniu 2014 roku wyruszając na trwającą 3,5 roku podróż w kierunku planetoidy (162173) Ryugu. Po dotarciu na miejsce w drugiej połowie 2018 roku uruchomiony został lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid surface SCOuT), opracowany przez agencje kosmiczne Niemiec i Francji, który pobrał fragmenty materii asteroidy i przetransportował je na statek Hayabusa 2. Wraz z lądowaniem kapsuły z próbkami na powierzchni Ziemi misja dobiegła końca.

Źródło: gadgets.ndtv.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Życie na egzoksiężycach? Planety to dopiero początek
Wykapana Ziemia
Legenda o kosmicznym Eldorado. Nowa nadzieja dla górnictwa na asteroidach