Perowskity znów biją rekord!

Perowskity znów biją rekord!
Obecnie prowadzone są wielotorowe prace nad podniesieniem efektywności wielu różnych technik pozyskiwania energii słonecznej. Badaczom udało się uzyskać niemal 30, a dokładnie 29,15% sprawności w nowym typie perowskitowo-krzemowych tandemowych ogniw słonecznych. To kolejny rekord w tej kategorii.

Sukces wydajności został uzyskany dzięki zastosowaniu eksperymentalnego panela o wymiarach 1 cm × 1 cm. Po trzystu godzinach laboratoryjnego użytkowania, ogniwo tandemowe zachowało 95% swojej pierwotnej sprawności, co uznaje się za obiecujący wynik. Nowy rekord został zarejestrowany na początku roku 2020, ale z ogłoszeniem wyniku czekano na opublikowanie recenzowanej pracy naukowej na ten temat w "Science".

W mijającym roku padły również inne rekordy w dziedzinie sprawności konwersji energii słonecznej. W kwietniu grupa naukowców z amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) podała, że konstrukcja ich sześciozłączkowego ogniwa słonecznego z użyciem koncentracji promieni słonecznych osiągnęła 47,1% efektywności. Rekord ten pobił o jeden procent poprzedni wynik sprzed kilku laty. Inna konstrukcja, nie korzystająca z koncentracji, osiągnęła sprawność 39,2% co również zaliczono jako rekord.

Źródło: bit.ly/3miKpJU

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Perowskity
Niewyczerpane źródło, po które niełatwo sięgnąć