Rekord wiernej i długodystansowej teleportacji zapowiada kwantowy Internet

Rekord wiernej i długodystansowej teleportacji zapowiada kwantowy Internet
Naukowcy z Narodowego Laboratorium Akceleratora Fermiego, które współpracuje z Uniwersytetem w Chicago, w artykule opublikowanym w "PRX Quantum", opisują udane eksperymenty demonstrujące stabilną, długodystansową teleportację kubitów kwantowych złożonych z fotonów, o wierności transmisji przekraczającej 90 proc.

Kubity były teleportowane przez kwantowe sieci światłowodowe kalifornijskiej uczelni technicznej Caltech i Fermilabu, długości dziesiątek kilometrów, przy użyciu najnowocześniejszego rodzaju detektorów pojedynczych fotonów, a także sprzętu dostępnego normalnie w sprzedaży na rynku. Obie wykorzystane sieci potrafią przetwarzać dane niemal autonomicznie, są kompatybilne zarówno z istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną, jak i z powstającymi urządzeniami do przetwarzania i przechowywania danych kwantowych. Naukowcy wykorzystują je do poprawy dokładności i prędkości splątania z wykorzystaniem złożonych protokołów komunikacji kwantowej.

"Dzięki takim osiągnięciom jak ta - rekordowa teleportacja, rozpoczynamy tworzenie fundamentów chicagowskiej metropolitalnej sieci kwantowej", zapowiada w komunikacie Maria Spiropulu, dyrektor programu badawczego IN-Q-NET. Docelowo ma powstać sieć kwantowego Internetu, znana pod nazwą "Illinois Express Quantum Network".

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

W sercu mechaniki kwantowej
Fizyka komputerowa... Dla tych, którzy się nie poddają
e-Technologie: Internet bez IP