Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Kosmiczny Uber testuje swoją rakietę

Kosmiczny Uber testuje swoją rakietę
Firma bluShift Aerospace przeprowadziła udany start rakiety kosmicznej do wynoszenia małych satelitów na niskie orbity okołoziemskie, napędzanej biopaliwem. Stardust 1.0 wystrzelony z terenu byłej bazy wojskowej w amerykańskim stanie Maine nie osiągnął przestrzeni kosmicznej, jednak test uznano za wielki przełom i sukces.

Założona w 2014 roku firma bluShift Aerospace to ośmioosobowy zespół, którego celem jest wystrzeliwanie drobnych satelitów na orbity biegunowe. Firma planuje kierować ofertę do klientów chcących wysłać na orbitę nanosatelity, wymagających jednocześnie większej kontroli i elastyczności w ich rozmieszczaniu, czego takie firmy jak SpaceX czy Rocket Lab, zajmujące się komercyjnym wynoszeniem ładunków w kosmos, nie mogą zaoferować. Jak sami powtarzają, chcą być "kosmicznym Uberem". Plan zakłada budowę dwóch większych rakiet suborbitalnych Stardust 2.0 i Starless Rogue. Z kolei rakieta orbitalna zwana Red Dwarf, ma wynosić na orbitę nanosatelity o masie do 30 kg w cenie około 60 tys. dolarów za kilogram, czyli rekordowo tanio.

Silnik rakietowy Modular Adaptable Rocket Engine for Vehicle Launch (MAREVL) firmy bluShift, na stały i ciekły materiał pędny wykorzystuje opatentowane biopaliwo stałe, które według firmy, jest nietoksyczne, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i może być tanio pozyskiwane z farm w całej Ameryce. Utleniaczem jest mieszanka podtlenku azotu z tlenem.

Relacja filmowa z próby Stardust 1.0:

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Raport: Stare dobre rakiety kosmiczne
Kosmiczna dekada za nami
Rodzaje paliw płynnych
Czas kosmicznego biznesu