Lewitacja świetlna

Lewitacja świetlna
Naukowcom z Uniwersytetu w Pensylwanii udało się wprawić w stan lewitacji dwie niewielkie płytki z tworzywa sztucznego przy pomocy zwykłego światła. Dzięki energii pochodzącej z zestawu jasnych diod LED umieszczonych w komorze próżniowej, badacze sprawili, że dwie miniaturowe płytki mylarowe zaczęły unosić się w powietrzu. Zostało to uznane za przełom, ponieważ nigdy wcześniej nie udało się unieść tak dużych obiektów tylko przy użyciu światła.

Rodzaj poliestru z którego wykonane zostały lewitujące pod wpływem światła płytki, znany jest pod handlową nazwą Mylar. Dolną powierzchnię miał pokrytą specjalną warstwą, która podgrzana przez promienie światła z LED-ów, oddała energię znajdującym się pod spodem cząsteczkom powietrza, co spowodowało uniesienie płytki. Osiągnięcie zostało opisane w czasopiśmie "Science Advances".

Badacze mają całkiem konkretne plany wobec opracowanej przez siebie techniki lewitacji - zbudują niewielkie urządzenia badawcze unoszące się w warstwie atmosfery zwanej mezosferą, w strefie trudnej do zbadania, na wysokości od 50 do 85 km nad powierzchnią Ziemi, która jest niedostępna dla samolotów i balonów, zaś rakiety przebywają tam zbyt krótko w trakcie swojego lotu. Na lewitujących płytach planują umieścić czujniki rejestrujące dane.

Lewitujące pod wpływem światła płytki:

Źródła: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Rozkwit techniki pokazywania więcej niż w rzeczywistości
La Manche na początek – latające urządzenia osobiste w natarciu
Przyszłość nadeszła