Pierwszy rynkowy tablet na Linuksie

Pierwszy rynkowy tablet na Linuksie
JingPad A1 - tak nazywa się "pierwszy tablet z systemem operacyjnym Linux typu konsumenckiego". Sprzęt wyposażony w 11-calowy ekran o rozdzielczości 2,368×1,728 pikseli w formacie 4:3 został zbudowany przez chiński startup Jingling. Według opinii publikowanych w serwisach specjalistycznych, system jest bardzo podobny do iPadOS firmy Apple. Wersja Linuksa zastosowana w nowym urządzeniu nazywa się JingOS.

Oczywiście ogłoszenie Chińczyków wzbudza wątpliwości, gdyż po pierwsze, oferowano już urządzenia bazujące na wersjach Linuksa, np. Nokia, ale uważa się, że nie były to tablety. Z jądra Linuksa wywodzi się też najpopularniejszy mobilny system operacyjny Android. Jednak deweloperzy tego ostatniego nie za bardzo to eksponują, zaś Jingling jak najbardziej. JingPad A1 oparto na otwartym oprogramowaniu linuksowym, a konkretnie na KDE Plasma, jednym z dwóch najpopularniejszych środowisk pulpitów dla Linuksa.

Urządzenie działa na ośmiordzeniowym procesorze ARM Unisoc Tiger z 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci masowej. Wyposażone również w modem A 5G, baterię o pojemności 8000 mAh, odłączaną klawiaturę oraz wsparcie dla rysika z 4096 poziomami czułości nacisku. Ma również kamery 8 MP z przodu i 16 MP z tyłu. Jingling nie podało jeszcze ceny i daty wejścia na rynek. Przewiduje się późniejsze miesiące 2021 r.

Prezentacja systemu JingOS:

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Rodzaje aplikacji mobilnych
Android w aparatach?