NASA: Apophis nie uderzy w Ziemię w 2068 roku

NASA: Apophis nie uderzy w Ziemię w 2068 roku
NASA wykluczyła możliwość uderzenia asteroidy Apophis w Ziemię w 2068 roku, oświadczając, że przez co najmniej najbliższy wiek naszej planecie nic nie grozi ze strony tej osławionej kosmicznej skały. O braku ryzyka przez najbliższe sto lat świadczą wyniki nowej serii obserwacji radarowych w połączeniu z precyzyjną analizą orbity.

Odkryta w 2004 roku asteroida Apophis, której średnica szacowana jest na około 340 metrów, zyskała światowy rozgłos jako obiekt, który może stanowić poważne zagrożenie dla Ziemi, gdy okazało się, że zbliży się do niej na niewielką odległość w 2029 roku. Dzięki dodatkowym obserwacjom Apophisa, należącego do kategorii obiektów bliskich Ziemi (NEO), ryzyko uderzenia w 2029 roku zostało wykluczone, podobnie jak potencjalne ryzyko zderzenia w wyniku kolejnego zbliżenia w 2036 roku. Jednak wciąż pozostawało niewielkie prawdopodobieństwo zderzenia w 2068 roku. Teraz, według komunikatu NASA, i ta możliwość została wykluczona.

Do najnowszych obserwacji i pomiarów astronomowie wykorzystali zbliżenie Apophisa do Ziemi, które miało miejsce piątego marca, gdy obiekt zbliżył się do naszej planety na odległość siedemnastu milionów kilometrów. W badaniach skorzystali z 70-metrowego radioteleskopu w należącym do Deep Space Network kompleksie komunikacyjnym Goldstone w pobliżu Barstow w Kalifornii.

Źródło: www.daijiworld.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Czy Ziemi zagraża obiekt z kosmosu?
Coś się tajemniczo pojawia, coś znika w niewyjaśnionych okolicznościach
Dlaczego znikają, choć nie powinny?
Wykapana Ziemia
Zagadki Wszechświata