Rekordowy chip AI

Rekordowy chip AI
WSE-2 jest wielkości dużego talerza układem procesorowym do obliczeń w dziedzinie sztucznej inteligencji firmy Cerebras Systems. To największy "chip AI" jaki zbudowano. Mieści w sobie 2,6 biliona tranzystorów i 850 tysięcy rdzeni obliczeniowych. Pamięć układu wzrosła z 18 gigabajtów do 40 gigabajtów w porównaniu z wersją pierwszą WSE, a prędkość przesyłania informacji do i z pamięci wzrosła z 9 petabajtów na sekundę do 20 petabajtów na sekundę.

Pierwszy chip WSE, który ujrzał światło dzienne w 2019 roku, miał 1,2 biliona tranzystorów i 400 tysięcy rdzeni przetwarzających. Jego następca podwaja wszystkie parametry pierwszej wersji, z wyjątkiem jej fizycznych rozmiarów. Jest to możliwe dzięki zmianie technologii wytwarzania producenta układu, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), który dokonał przeskoku z 16-nanometrowego procesu produkcji chipów od razu do 7-nanometrowego procesu, z pominięciem 10-nanometrowego.

Choć procesory graficzne (GPU) wciąż królują w przetwarzaniu AI, nie zostały one stworzone z myślą o sztucznej inteligencji. Układy te zostały opracowane i były wykorzystywane raczej w zastosowaniach wymagających przetwarzania dużej ilości grafiki, takich jak gry. Od kilku lat sukcesywnie pojawiają się produkty zaprojektowane specjalnie z myślą o AI. Firma Cerebras obok takich firm jak Graphcore i SambaNova coraz częściej i odważniej rywalizuje z Intelem i Nvidią. Jej klientami są m.in. koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline oraz ośrodki naukowe: Lawrence Livermore National Laboratory i Argonne National Laboratory.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus