Pionierskie bezzałogowe loty ciężkiego śmigłowca

Pionierskie bezzałogowe loty ciężkiego śmigłowca
Pierwszy bezzałogowy lot odbył K-Max Titan firmy Kaman, ciężki śmigłowiec, docelowo o komercyjnym przeznaczeniu. K-Max jest maszyną wykorzystywaną od lat przez amerykańskie wojsko. Ma niewielką kabinę z miejscem dla jednego pilota z systemami pozwalającymi na dużą autonomiczność w działaniu. Maksymalny udźwig śmigłowca to 2722 kilogramów.

System Titan będzie dostępny jako wyposażenie dodatkowe dla istniejących śmigłowców K-Max lub jako opcja do nowych maszyn. Maszyny mają być, jak zapowiada producent, ostatecznie zastąpione przez autonomiczne elektryczne drony do transportu ciężkich ładunków, ale upłynie jeszcze dużo czasu, nim napędy tego rodzaju będą w stanie dorównać K-Maxowi, m.in. pod względem zasięgu wynoszącego obecnie 1850 km.

Śmigłowiec korzysta z systemu autonomii zbudowanego na czujnikach układu noszącego nazwę Near Earth Autonomy. Jest to zaawansowany technicznie sprzęt który tworzy trójwymiarowy obraz otaczającego środowiska. Lato 2021 roku będzie czasem intensywnych testów autonomicznego systemu Titan. Kaman Air Vehicles chce zaoferować maszynę nie tylko w militarnej wersji, ale również każdemu, kto uzna, że potrzebuje tego rodzaju sprzętu do realizacji swoich celów i zadań.

Film o bezzałogowych lotach śmigłowca firmy Kaman:

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Pilot na drugiej półkuli - bezzałogowe samoloty
Świat dronów
Śmigła innowacji na najwyższych obrotach
Drony militarne