Noktowizory wojskowe wchodzą na nowy poziom

Noktowizory wojskowe wchodzą na nowy poziom
Gogle noktowizyjne o wzmocnionym obrazie zostały zaprezentowane w internecie przez żołnierzy odbywających ćwiczenia w bazie Lewis-McChord w stanie Waszyngton. System noszący oficjalną nazwę Enhanced Night Vision Goggles-Binocular (ENVG-B), dodaje do obiektów widzialnych w wizjerze urządzenia świetlistą poświatę, co sprawia, że wielu osobom ten obraz kojarzy się z grami wideo.

Według nieoficjalnych informacji, udostępniony w sieci klip wideo demonstruje tryb o nazwie "Outline Mode Fused + AR/RTA" (rozszerzona rzeczywistość/szybka identyfikacja celu). Urządzenie jest również wyposażone w łączność bezprzewodową, która pozwala żołnierzom na połączenie uzbrojenia z systemem w celu zwiększenia dokładności podczas strzelania z miejsc o ograniczonej widoczności.

ENVG-B oferuje większe pole widzenia niż tradycyjne monokulary, odchodzi od klasycznej zielonej poświaty i pozwala żołnierzom lepiej widzieć w ciemności, dodatkowo poprawia widoczność przez typowe "przesłaniacze" pola walki, takie jak kurz, mgła i dym. Armia eksperymentowała z połączeniem bezzałogowych urządzeń, takich jak kieszonkowe drony Black Hornet, z systemem ENVG-B, dzięki czemu żołnierz może zobaczyć to, co widzi dron w trybie noktowizyjnym.

Film prezentujący nowy typ noktowizorów:

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus