Implanty tak małe, że do ich wszczepienia wystarcza zwykła igła

Implanty tak małe, że do ich wszczepienia wystarcza zwykła igła
Rekordowo małego, gdyż mającego jedynie 0,3 milimetra średnicy, wszczepialnego do ciała mikrochipa, zaprezentowali inżynierowie z Uniwersytetu Columbia. Według nich urządzenie da się wprowadzić do organizmu żywego za pomocą igły podskórnej. Może ono posłużyć do mierzenia temperatury ciała, a także do innych zastosowań.

Nowa, ekstremalnie zminiaturyzowana konstrukcja wymagała innowacyjnych rozwiązań jeśli chodzi o sposoby komunikacji implantu ze światem zewnętrznym, a także zasilania. Do transmisji danych przy tych rozmiarach nie nadawały się zakresy fal radiowych. W związku z tym wprowadzono do urządzenia przetwornik piezoelektryczny, który działa niczym antena umożliwiająca bezprzewodowe zasilanie i komunikację za pomocą ultradźwięków. W połączeniu z wbudowanym czujnikiem temperatury o niskim poborze mocy, układ przekształca się w sondę do pomiarów w czasie rzeczywistym.

Możliwości implantu zademonstrowano na żywych myszach, u których zastosowano go do neurostymulacji ultradźwiękowej, przy czym wszczepiano myszom jednorazowo do siedmiu implantów drogą iniekcji domięśniowej za pomocą strzykawki. Naukowcy wyobrażają sobie wszczepianie tych mikrochipów ludziom. W obecnej formie ich funkcja jest ograniczona do pomiaru temperatury ciała, ale istnieją też inne możliwości, takie jak mierzenie ciśnienia krwi, poziomu glukozy i funkcji oddechowych.

Źródło: bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Inteligentne wszystko
Przyszłość nadeszła