Niewidomy widzi dzięki optogenetyce i elektronicznym goglom

Niewidomy widzi dzięki optogenetyce i elektronicznym goglom
Niewidomemu mężczyźnie przywrócono w pewnej części możliwość widzenia dzięki wykorzystaniu techniki optogenetycznej, która polega na genetycznej zmianie komórek nerwowych w taki sposób, aby reagowały na światło. Aby móc widzieć, pacjenci muszą nosić gogle z kamerami i procesorami, które zamieniają zwykłe światło na światło o długości fali odpowiadającej barwie bursztynowej, a następnie wzmacniają sygnał tak, by mógł zostać wykryty przez zmodyfikowane komórki receptorowe.

Francuska firma GenSight Biologics, która stoi za tym osiągnięciem, wstrzykuje komórkom nerwowym znajdującym się pod warstwą wykrywającą światło gen występujący w algach, który sprawia, że komórki te aktywują się w odpowiedzi na bursztynowe światło. Pierwszą osobą, która poddała się temu zabiegowi jest 58-letni mężczyzna z Bretanii we Francji. Po około roku od zabiegu, jest w stanie dostrzec czarno-białe pasy na przejściach dla pieszych na drodze. Następnie zaczął postrzegać przedmioty takie jak telefon, meble czy drzwi w korytarzu. W testach laboratoryjnych potrafił rozpoznać obiekty martwe, ale nie twarze.

Wzrok mężczyzny może ulegać stopniowej poprawie, ponieważ potrzeba czasu, aby mózg nauczył się przetwarzać nietypowe sygnały z oczu, ocenia José-Alain Sahel z Instytutu Wzroku w Paryżu, który współpracuje z zespołem GenSight. "To, co prawdopodobnie się teraz dzieje, to przebudowa połączeń w siatkówce i w mózgu", zauważa. Używane w eksperymentach gogle wymagają dostosowywania w trakcie kolejnych eksperymentów.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Materiały zastępujące ludzką tkankę
Obcy, których sami sobie zrobimy
Celne strzały w chorobę