Najpotężniejszy superkomputer AI

Najpotężniejszy superkomputer AI
Naukowcy z ośrodka Lawrence Berkeley National Lab włączyli najszybszy na świecie superkomputer sztucznej inteligencji, zapewniający prawie cztery eksaflopsy mocy obliczeniowej dla modeli AI, z której skorzystać może siedem tysięcy badaczy jednocześnie. System nazwany Perlmutter składa się z 6159 procesorów graficznych NVIDIA A100 Tensor Core, co czyni go największym systemem napędzanym tego rodzaju jednostkami obliczeniowymi na świecie.

Jednym z jego pierwszych zadań będzie udział w tworzeniu największej jak do tej pory trójwymiarowej mapy widzialnego Wszechświata. Będzie on w tym celu przetwarzał dane z Instrumentu Spektroskopowego Ciemnej Energii (DESI), który może uchwycić aż pięć tysięcy galaktyk podczas jednej ekspozycji. Innym zastosowaniem superkomputera będą prace z zakresu materiałoznawstwa, mające na celu odkrycie interakcji atomowych, które mogą prowadzić do powstania doskonalszych baterii i biopaliw.

Ważnym komponentem Perlmuttera jest oprogramowanie. Uczeni z zespołu, który będzie wykorzystywał pracę superkomputera w Krajowym Naukowym Centrum Obliczeniowym Badań Energetycznych (NERSC) twierdzą, że pakiet SDK NVIDIA HPC, z którego korzysta system, obsługuje OpenMP i inne popularne modele programowania. Dodatkowo RAPIDS - otwarty kod źródłowy dla analizy danych na procesorach graficznych, ma znacząco przyspieszyć pracę programistów pracujących w języku Python.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Paliwa płynne
Czego AI nie może i co ją blokuje?