Izraelski laser samolotowy skutecznie niszczy drony

 Izraelski laser samolotowy skutecznie niszczy drony
Broń laserową zdolną do zestrzeliwania dronów w locie zademonstrowało izraelskie wojsko. High-Power Laser Weapon System został zamontowany w samolocie. System namierza i unieszkodliwia latające bezzałogowce. W materiale wideo udostępnionym na Twitterze przez Ministerstwo Obrony Izraela, można obejrzeć jak potężny laser wypala dziury w dronach, powodując ich zniszczenie.

Izraelski szef działu badań izraelskich sił zbrojnych, generał brygady Yaniv Rotem powiedział dziennikowi "The Jerusalem Post" - oczekuje się, że laser będzie działał w każdych warunkach pogodowych, choć nie wiadomo, jaka będzie wówczas skuteczność namierzania celów przez pilotów samolotu wyposażonego w laser. Obecnie wiązka może zestrzelić drona z odległości jednego kilometra. Rotem ma nadzieję, że w najbliższych latach uda się zwiększyć jej zasięg dwudziestokrotnie.

Podczas testów przeprowadzonych przez izraelskie Ministerstwo Obrony i firmę Elbit Systems, jak głosi komunikat "samolot z powodzeniem przechwycił i zniszczył 100% jednostek UAV wystrzelonych w ramach ćwiczeń". Tamtejsze siły zbrojne postrzegają broń laserową jako znacznie tańszą alternatywę dla pocisków przechwytujących, operujących w systemie obrony powietrznej Izraela, nazywanym Żelazną Kopułą.

Źródło: bit.ly

Film z Twittera demonstrujący High-Power Laser Weapon System w działaniu:

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Drony militarne
Skąd samolot ma tyle siły?