Zaawansowany czujnik termowizyjny do smartfonów

Zaawansowany czujnik termowizyjny do smartfonów
Zespół badawczy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST) ogłosił, że udało mu się skonstruować czujnik termowizyjnego, który nie tylko jest znacznie tańszy niż dotychczas znane ale pracuje w zakresie temperatur pozwalającym na praktyczne codzienne użycie. Może pracować w temperaturze do 100 °C bez dodatkowego urządzenia chłodzącego. Jego niska cena ma pozwolić na zastosowania w smartfonach i pojazdach autonomicznych.

Aby czujniki mogły być zintegrowane ze smartfonami i pojazdami autonomicznymi, muszą działać stabilnie i bezproblemowo w wysokich temperaturach, odpowiednio 85 °C i 125 °C. Konwencjonalne czujniki termowizyjne, aby spełnić to kryterium, musiałyby posiadać niezależne urządzenie chłodzące. To powodowało, że nie nadawały się do instalacji w urządzeniach przenośnych. Koreańczycy wykorzystali folię z dwutlenku wanadu (VO2)-B, która jest stabilna w temperaturze 100 °C. Urządzenie wykrywa i przekształca światło podczerwone generowane przez ciepło w sygnały elektryczne i eliminuje to potrzebę stosowania urządzeń chłodzących. Jest w stanie uzyskać taki sam poziom sygnałów podczerwonych w temperaturze 100 °C, jak w temperaturze pokojowej. Ponadto, w wyniku wyprodukowania i zastosowania absorbera podczerwieni, który może pochłaniać więcej zewnętrznego światła podczerwonego, sygnatury cieplne były wykrywane z trzykrotnie większą czułością i przekształcane w sygnały elektryczne.

Czujnik charaktyryzuje około 3 milisekundy czasu reakcji nawet w temperaturze 100 °C, co jest trzy do czterech razy szybsze niż w urządzeniach konwencjonalnych. Tak wysoka szybkość reakcji umożliwia urządzeniu przechwytywanie obrazów termicznych z prędkością stu klatek na sekundę, znacznie przekraczając konwencjonalny poziom 30-40 klatek na sekundę. I ta cecha sprawia, że system staje się ciekawy z [punktu widzenia zastosowań w pojazdach autonomicznych.

Źródło: sciencecodex.com

Mirosław Usidus