Kosmiczny rejs turystyczny SpaceX

Kosmiczny rejs turystyczny SpaceX
Na orbicie okołoziemskiej w załogowej kapsule Dragon firmy SpaceX znalazło się czworo astronautów-amatorów w ramach misji Inspiration4. Te osoby to: miliarder Jared Isaacman, który zapłacił za wszystkie cztery miejsca w statku kosmicznym, Sian Proctor, Chris Sembroski i Hayley Arceneaux. Choć nie są to pierwsi turyści w kosmosie, zwraca się uwagę na fakt, że misja ta jest pierwszą od początku do końca komercyjno-turystyczną wyprawą na orbitę.

Załoga, choć składa się z osób nie mających niż wspólnego z profesjonalną astronautyką, nie spędza czasu na relaksie i oglądaniu pięknych widoków przez okna Dragona Resillience. Zaplanowany na trzy dni czas ich pobytu na orbicie jest dość ściśle zaplanowany i wypełniony zadaniami do wykonania. Mają m. in. przeprowadzić eksperymenty medyczne, przeprowadzić telekonferencje z Ziemią oraz pracować nad nagrywaniem materiału do filmu dokumentalnego, który zostanie udostępniony na Netfliksie. Turyści mówili tez o takich planach jak granie na instrumentach muzycznych, pisanie poezji i wspólne posiłki.

Nie wszystkie szczegóły misji są ujawnione. Przedstawiciele SpaceX zapraszają do śledzenia aktualizacji na stronie Inspiration4 oraz w mediach społecznościowych, na Twitterze, Facebooku i Instagramie. Zmodyfikowany Dragon, wykorzystywany przez turystów wyposażony został w dużą, trójwarstwową kopułę z pleksiglasu, znaną jako Dragon Cupola. Według udostępnionych informacji miejsce to ma być również zapewniającą dyskrecję (zasłonki) toaletą z widokiem.

Źródło:gizmodo.com

Mirosław Usidus