Terminator na czterech nogach

Terminator na czterech nogach
Robot Vision-60, którego zaprojektowała i zbudowała amerykańska firma Ghost Robotics, przywodzi na myśl skojarzenia z cyklem filmowym "Terminator". Poruszający się na nogach, w podobny sposób do znanych "robotycznych psów" z Boston Dynamics, jest wyposażony w broń podobną do karabinu - Special Purpose Unmanned Rifle (SPUR) - osadzoną na kadłubie. Jest wyposażony w obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym wraz z kamerą termowizyjną do precyzyjnego celowania w ciemności. Efektywny zasięg rażenia sięga 1200 metrów.

Firma zaprezentowała również innego czteronożnego robota o nazwie Minitaur, którego przeznaczeniem jest patrolowanie obiektów wojskowych, a także, jako opcja, wsparcie dla saperów lub strażaków. Roboty te mogą działać w trybie autonomicznym bez bieżącej ingerencji operatora, bądź być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji w smartfonie.

W zeszłym roku, 325 Dywizjon Sił Bezpieczeństwa w Bazie Sił Powietrznych Tyndall na Florydzie, stał się pierwszą jednostką w amerykańskich siłach zbrojnych, która zaczęła wykorzystywać czworonożne roboty w regularnych operacjach. Zastosowano je m.in. do patrolowania granic bazy, poruszania się po bagnistych terenach itp. Chociaż zwiad jest jednym z najbardziej oczywistych zastosowań tego rodzaju robotów, producenci powoli eksperymentują z innymi funkcjami użytkowymi. Oprócz zdalnej rejestracji obrazu wideo i mapowania, maszyny mogą być wykorzystywane jako mobilne wieże komórkowe, np. do rozbrajania bomb lub wykrywania substancji chemicznych, biologicznych, radiologicznych czy jądrowych.

Źródło: www.theverge.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Roboty przemysłowe
Roboty humanoidalne - dlaczego tak trudno je budować. Gatunek Robo Sapiens
Roboty - roje, stada robotów