Procesor kwantowy z 127 kubitami od IBM

Procesor kwantowy z 127 kubitami od IBM
Procesor zaprojektowany przez firmę IBM o czym poinformowała podczas konferencji IBM Quantum Summit. Jednocześnie przedstawiła plan (mapę drogową), która ma doprowadzić do tego, że w 2025 roku układy kwantowe wyprzedzą możliwościami obliczeniowymi klasyczne chipy komputerowe. Układ 127-kubitowy otrzymał nazwę Eagle (Orzeł). Planowany przez IBM na 2022 rok procesor 433-kubitowy będzie nazywać się Osprey (Rybołów), zaś kolejny, z 1121 kubitami - Condor.

IBM ma na koncie około pięćdziesiąt wdrożonych systemów kwantowych, w tym dwa zainstalowane poza granicami USA. Na razie używa swoich procesorów we własnych systemach. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, Eagle wykorzystuje nowe techniki wytwarzania, które umieszczają komponenty kontrolne na wielu poziomach fizycznych, utrzymując kubity na jednej warstwie. W efekcie w układzie jest więcej dających się wykorzystać do obliczeń kubitów.

IBM zaprezentował również kolejną platformę Quantum System Two, przeznaczoną do pracy z procesorami mającymi ponad tysiąc kubitów, która będzie miała charakter bardziej modułowy, z możliwością umieszczenia i chłodzenia wielu procesorów w jednym systemie. Ma to pozwolić klientom korzystającym z kwantowych układów na manipulowanie i testowanie jedynie fragmentów systemu bez wpływu na całość konfiguracji.

Źródło: www.zdnet.com

Mirosław Usidus