Grafen w elastycznym i przezroczystym wyświetlaczu z Polski

Grafen w elastycznym i przezroczystym wyświetlaczu z Polski
Zespół naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego opracował prototyp wyświetlacza OLED z elektrodą z grafenu. Rozwiązanie wykorzystuje plastyczność i przezroczystość materiału w celu uzyskania elastycznych - zginających się ekranów i innych rodzajów wyświetlaczy.

Jak podkreśla dr hab. Paweł Kowalczyk z UŁ, "Nie jest to żaden model teoretyczny, tylko faktycznie działające urządzenie. Udało nam się stworzyć transparentną strukturę współpracującą z diodami OLED, która umożliwi zastosowanie w praktyce wszystkich rozwiązań elektroniki elastycznej". Wykorzystany w konstrukcji grafen został zmodyfikowany tlenkiem renu, dzięki czemu uzyskano lepsze parametry tzw. pracy wyjścia, czyli bez zbędnych rozbłysków diody.

"Myślę, że rozwój urządzeń wyświetlających zdominuje elektronika elastyczna. Plastycznymi ekranami będzie można pokryć najdziwniej ukształtowane powierzchnie, np. narożniki budynków; wyobrażam sobie choćby samochody, które mają wszystkie słupki od środka oklejone elastycznymi monitorami, wyświetlającymi obraz z zewnątrz po to, by kierowca uniknął niebezpieczeństwa martwych stref widzenia", mówi dr Kowalczyk w rozmowie opublikowanej na stronie UŁ.

Źródło: www.uni.lodz.pl

Mirosław Usidus