Chiny skarżą się na zagrożenie ze strony Starlink

Chiny skarżą się na zagrożenie ze strony Starlink
W dokumencie, który Chiny przekazały Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, utrzymują, że ich stacja kosmiczna musiała wdrożyć "prewencyjne procedury unikania kolizji" z powodu możliwości zderzenia z nadlatującymi satelitami konstelacji Starlink amerykańskiej firmy SpaceX. Według raportu wydarzyło się to dwukrotnie, w lipcu i w październiku 2021 roku.

W pisemnym oświadczeniu Pekin poinformował Sekretarza Generalnego ONZ, że obie te sytuacje bliskie kolizji z satelitami Starlink stanowiły "zagrożenie dla życia lub zdrowia" astronautów przebywających na pokładzie powstającej Chińskiej Stacji Kosmicznej, którą kraj ten zaczął budować kilka miesięcy wcześniej. Pełny rozruch chińskiej stacji ma nastąpić między 2022 a 2024 rokiem.

Satelitów w konstelacji telekomunikacyjnej firmy Elona Muska rozmieszczono już na orbicie blisko dwa tysiące. To jedna szósta planowanej docelowej ich liczby. Według opinii Chińczyków, stanowią one coraz większe zagrożenie na orbicie. Nie są jednak jedynymi obiektami zagęszczającymi orbity. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna dość często musi wykonywać manewry, by uniknąć zderzeń z fragmentami lub całymi satelitami. Sytuację pogarszają takie zdarzenia jak przeprowadzona w listopadzie przez Rosjan próba broni antysatelitarnej, wskutek której zniszczony został stary radziecki satelita i powstała niebezpieczna chmura kosmicznego gruzu.

Źródło: eurasiantimes.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Starlink Internet - co to oznacza?
Kosmiczna stacja badawcza Dawn
Czas kosmicznego biznesu