Przejęcie kontroli nad mięsożerną rośliną

Przejęcie kontroli nad mięsożerną rośliną
Zespół naukowców ze szwedzkiego Uniwersytetu w Linköping, wykorzystując wszczepiony mikroprocesor przejął kontrolę nad muchołówką Wenus, rodzajem hodowlanej rośliny owadożernej. Moduł określany jako "sztuczny neutron", naśladując metody przetwarzania i przekazywania informacji przez "mózg" zmusza rośliny do otwierania i zamykania się na żądanie, co normalnie jest odruchem rośliny w przypadku kontaktu z owadem.

Sztuczne neurony opracowane przez zespół naukowców naśladują neurony biologiczne dzięki stymulowaniu stężenia jonów w organicznym tranzystorze elektrochemicznym. Generowane w ten sposób impulsy elektryczne wzbudzają odpowiedź w układzie nerwowym rośliny, która zamyka swoją pułapkę, choć nie ma w niej owada.

Uczeni opisują swoje badania na łamach "Nature". Jedna z wiodących autorek publikacji, Simone Fabiano, określa to osiągnięcie jako "mały krok na drodze do symulacji działania ludzkiego mózgu". Jak dodaje "potrzeba będzie wielu lat badań, aby osiągnąć wydajność naszego mózgu, ale wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze do zademonstrowania możliwości sztucznych sieci neuronowych w małej skali".

Źródło: cosmosmagazine.com

Relacja filmowa z eksperymentów ze sterowaną rośliną:

Mirosław Usidus

Przeczytaj także:

Hakowanie natury
Zielony Graal - jak odtworzyć fotosyntezę
Fotografuj kwiaty inaczej niż zwykle