Fotografuj kwiaty inaczej niż zwykle

Fotografuj kwiaty inaczej niż zwykle
Twoim zadaniem tym razem jest sfotografowanie kwiatów – bez względu na to, czy będą to rośliny cięte, czy rosnące w ogrodzie, czy na zdjęciu będzie pojedynczy kwiat, czy porośnięte nimi pole. Przemyślana kompozycja, selektywnie ustawiona ostrości i odpowiedni dobór balansu kolorów – wszystko to pomoże Ci osiągnąć wyjątkowy obraz.

Oczywiście, nie bez znaczenia jest odpowiednie oświetlenie. „Największym problemem podczas rejestrowania z bliska jest uzyskanie dobrego oświetlenia” – mówi florystka, Jacky Parker. „Większość fotografów wykonujących zdjęcia w ogrodzie preferuje poranne światło, jednak dla mnie jest ono często zbyt ostre i pada pod niewłaściwym kątem. Zdecydowanie wolę fotografować w pochmurne dni, aby uniknąć mocno zarysowanych cieni; często stosuję dodatkowo blendę odbijającą światło – dla uzyskania bardziej jednolitego oświetlenia. Dużym problemem bywa również wiatr. Nierzadko posługuję się ekranem fotograficznym do osłonięcia się przed wiatrem lub wybieram robienie zdjęć w szklarni”.

Zacznij już dzisiaj...

  • Obiektyw makro pozwala na zarejestrowanie roślin w ich naturalnej wielkości, lecz można się bez niego obejść – ciekawy efekt da się uzyskać za pomocą dowolnego szkła, niezależnie od tego, czy będzie to rybie oko, czy teleobiektyw 500 mm.
  • Korzystaj z ręcznej regulacji ostrości i funkcji podglądu na żywo, aby otrzymać odpowiednio ostry obraz.
  • Nie bój się eksperymentować w Photoshopie. Przyciemnienie rogów, dodanie faktury lub przerobienie obrazu na wersję czarno-białą może pomóc Ci stworzyć coś wyjątkowego.
  • Więcej prac Jacky można znaleźć na stronie www.jackyparker.com.

Inspirujące zdjęcia i pomysły na niecodzienne fotografowanie roślin

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografią mogą łatwo się zniechęcić, słysząc ogromną ilość porad dotyczących fotografowania z bliska. Najprostszym sposobem na stworzenie profesjonalnie wyglądającego obrazu jest wykorzystanie małej głębi ostrości. Przy włączonym trybie preselekcji przysłony, możesz samodzielnie ustawić duży otwór względny obiektywu i zmniejszyć głębię ostrości, co spowoduje rozmycie tła. Oto kilka dodatkowych pomysłów...

 

„Użyj szeroko otwartej przysłony, aby rozmyć rośliny znajdujące się w tle” – radzi Jacky. Ten zawilec został sfotografowany obiektywem makro 105 mm f/2,8, przy przysłonie f/8.
 
Jeśli ulokujesz aparat na poziomie kwiatów, zdjęcie nabierze bardziej intymnego charakteru. Na tym ujęciu, dzięki ustawieniu przysłony f/2, ostry jest jedynie niewielki obszar kadru.
 
Wykorzystaj obecne na pierwszym planie liście i użyj małej głębi ostrości. Jak sugeruje Jacky, niepotrzebne liście można usunąć z kadru, spinając je klamerkami.
 
Ciasny kadr najlepiej sprawdza się w przypadku kwiatów o ciekawie zarysowanej centralnej części. Kolisty wzór u tego zawilca przypomina wyglądem tarczę.