Fotografuj kwiaty inaczej niż zwykle
Oczywiście, nie bez znaczenia jest odpowiednie oświetlenie. „Największym problemem podczas rejestrowania z bliska jest uzyskanie dobrego oświetlenia” – mówi florystka, Jacky Parker. „Większość fotografów wykonujących zdjęcia w ogrodzie preferuje poranne światło, jednak dla mnie jest ono często zbyt ostre i pada pod niewłaściwym kątem. Zdecydowanie wolę fotografować w pochmurne dni, aby uniknąć mocno zarysowanych cieni; często stosuję dodatkowo blendę odbijającą światło – dla uzyskania bardziej jednolitego oświetlenia. Dużym problemem bywa również wiatr. Nierzadko posługuję się ekranem fotograficznym do osłonięcia się przed wiatrem lub wybieram robienie zdjęć w szklarni”.
Zacznij już dzisiaj...
- Obiektyw makro pozwala na zarejestrowanie roślin w ich naturalnej wielkości, lecz można się bez niego obejść – ciekawy efekt da się uzyskać za pomocą dowolnego szkła, niezależnie od tego, czy będzie to rybie oko, czy teleobiektyw 500 mm.
- Korzystaj z ręcznej regulacji ostrości i funkcji podglądu na żywo, aby otrzymać odpowiednio ostry obraz.
- Nie bój się eksperymentować w Photoshopie. Przyciemnienie rogów, dodanie faktury lub przerobienie obrazu na wersję czarno-białą może pomóc Ci stworzyć coś wyjątkowego.
- Więcej prac Jacky można znaleźć na stronie www.jackyparker.com.
Inspirujące zdjęcia i pomysły na niecodzienne fotografowanie roślin
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografią mogą łatwo się zniechęcić, słysząc ogromną ilość porad dotyczących fotografowania z bliska. Najprostszym sposobem na stworzenie profesjonalnie wyglądającego obrazu jest wykorzystanie małej głębi ostrości. Przy włączonym trybie preselekcji przysłony, możesz samodzielnie ustawić duży otwór względny obiektywu i zmniejszyć głębię ostrości, co spowoduje rozmycie tła. Oto kilka dodatkowych pomysłów...