Polscy fizycy zbudowali laser z dwoma kołowymi wiązkami

Polscy fizycy zbudowali laser z dwoma kołowymi wiązkami
Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Wojskowej Akademii Technicznej we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Southampton zaprezentowali nowy typ przestrajalnego mikrolasera, świecącego dwiema wiązkami. Wiązki te spolaryzowane są kołowo i skierowane pod różnymi kątami. Ich praca opisująca badania ukazała się w "Physical Review Applied".

Efekt polaryzacji kołowej osiągnięto dzięki tzw. helisie spinowej, wytworzonej na powierzchni mikrownęki optycznej wypełnionej ciekłym kryształem, w którym rozpuszczono barwnik laserujący. Mikrownęka to dwa zwierciadła o wysokiej doskonałości położone blisko siebie, w odległości 2-3 mikronów. Laser działa na razie jedynie impulsowo, gdyż zastosowany przez nich barwnik organiczny pod wpływem światła z czasem fotodegraduje się. Naukowcy mają nadzieję, że zastąpienie emitera organicznego trwalszymi polimerami albo materiałami nieorganicznymi, na przykład perowskitami, pozwoli na wydłużenie czasu pracy.

"Uzyskany precyzyjnie przestrajalny laser może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach fizyki, chemii, medycynie czy komunikacji. Zjawiska nieliniowe wykorzystujemy do stworzenia w pełni optycznej sieci neuromorficznej. Taka nowa fotoniczna architektura może stanowić potężne narzędzie uczenia maszynowego służąca do rozwiązywania złożonych problemów klasyfikacji i wnioskowania, a także do przetwarzania dużych ilości informacji z coraz większą szybkością i wydajnością energetyczną", w mówi komunikacie prasowym prof. Barbara Piętka z Wydziału Fizyki UW.

Źródło: www.fuw.edu.pl

Mirosław Usidus