Wszystkie metale szlachetne w jednym stopie

Wszystkie metale szlachetne w jednym stopie
Zespół badaczy z uniwersytetu w Kioto stworzył stop, mieszając wszystkie metale szlachetne, jakie istnieją. A jest ich więcej niż tylko złoto, srebro i platyna. Do kategorii tej zaliczają się również: pallad, rod, iryd, ruten i osm. Opracowanie techniki stworzenia stopu łączącego wszystkie z nich było nie lada wyzwaniem, ale Japończykom w końcu się udało.

Uczeni, aby tego dokonać, sporządzili roztwór zawierający jony wszystkich ośmiu metali w równych proporcjach i dodali je do środka redukującego w temperaturze 200°C. Czynnik redukujący oddaje elektrony niezbędne do połączenia różnych jonów, dzięki czemu stop może zostać z powodzeniem wytworzony.

Na pytanie, jaką ma barwę i inne właściwości fizyczne ten nowy stop, nie ma w tej chwili odpowiedzi, gdyż osiągnięte próbki mają nanometrowe wymiary. Jedną z niewielu rzeczy, o których wiadomo, jest dziesięciokrotny wzrost zdolności katalitycznych materiału, co każe myśleć o zastosowaniach stopu w wodorowych ogniwach paliwowych. Naukowcy twierdzą, że wiedzą, jak rozpocząć produkcję nowego metalu w skali masowej.

Źródło: japantoday.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Królewska rodzina - złoto
Królewska rodzina. Wiecznie drugie (srebro) - część 1
Królewska rodzina. Wiecznie drugie (srebro) - część 2