Szybki Internet i stare kable telefoniczne? Pojawiło się światełko w tunelu

Szybki Internet i stare kable telefoniczne? Pojawiło się światełko w tunelu
W "Nature Communications" ukazały się wyniki badań grupy brytyjskich naukowców, którzy odkryli, że zwykłe stare miedziane przewody telefoniczne mogą być wykorzystane po przystosowaniu ich do transmisji danych internetowych wysokiej przepustowości, przy częstotliwościach pięciokrotnie wyższych niż dotychczas używane.

Ergin Dinc z uniwersytetu w Cambridge i jego współpracownicy twierdzą, że w skręconych parach przewodów miedzianych powszechnie zainstalowanych w gospodarstwach domowych, działających na częstotliwości poniżej jednego gigaherca, częstotliwość można zwiększyć do pięciu gigaherców za pomocą małego i taniego elementu potocznie nazywanego balunem, a bardziej precyzyjnie, będącego typem symetryzatora - konwertera zamieniającego linię symetryczną na niesymetryczną lub odwrotnie.

Uczeni nie chcą dokładnie podawać o ile zwiększa się prędkość transmisji danych w miedzianych przewodach wskutek takiego zabiegu, twierdząc, że potrzeba jeszcze dokładnych badań, uważają jednak, że w zasięgu jest prędkość trzech gigabitów na sekundę. Jest to i tak wartość trzykrotnie większa niż teoretyczne maksimum miedzianych kabli, bliska wartościom osiąganym w światłowodach.

Źródło: www.newscientist.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Akcesoria i gadżety do pracy z przewodami