Żel wysysający rekordowe ilości wody z suchego powietrza

Żel wysysający rekordowe ilości wody z suchego powietrza
Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin zademonstrowali tanią folię żelową, która może pobrać wiele litrów wody dziennie, nawet z bardzo suchego powietrza, a następnie oddać ją na żądanie, nie wymagając przy tym dużych nakładów energii. Żel składa się z dwóch składników - celulozy i gumy konjac, nazywanej glukomannan, będącej popularnie używaną w przemyśle spożywczym substancją zagęszczającą.

Porowata struktura gumy przyciąga wodę, skraplaną z powietrza. Celulozowy składnik został zaprojektowany tak, by reagować na niewielką ilość ciepła, co zamienia ją w substancję hydrofobową i uwalnia przechwyconą wodę, gdy jest taka potrzeba. Jak twierdzi zespół badaczy, produkcja żelu jest prosta. Podstawowe składniki miesza się ze sobą, a następnie wlewa do formy, w której żel zastyga w ciągu dwóch minut. Następnie żel jest liofilizowany, po czym wyjmuje się go z formy i jest gotowy do pracy. Można nadać tej substancji dowolny kształt.

W testach powłoka żelowa wydobywała z powietrza zdumiewające ilości wody. Przy wilgotności względnej wynoszącej 30 proc., z kilograma żelu można było pozyskać 13 l wody na dobę. Gdy wilgotność spadła do zaledwie 15 proc., co jest wartością bardzo niską, nawet jak na warunki pustynne, wciąż pozyskiwano 6 litrów wody na dobę z kilograma. To wielki postęp w porównaniu ze znanymi dotychczas rozwiązaniami tego rodzaju. Najwyższy dotychczasowy wynik to 8,66 litra, ale było to w powietrzu o znacznie wyższej wilgotności. Zwykle osiągano najwyżej 5,87 l przy wilgotności 30 proc.

Źródło: www.newatlas.com

Mirosław Usidus