Pierwsza wolna czarna dziura jaką znamy

Pierwsza wolna czarna dziura jaką znamy
Astronomowie korzystający z teleskopu Hubble'a donieśli o zaobserwowaniu swobodnie poruszającej się czarnej dziury, całkowicie niezależnej od towarzystwa w postaci gwiazd czy innych czarnych dziur. Do tej pory wykrywano jedynie supermasywne obiekty tego rodzaju w centrach galaktyk lub też w postaci grawitacyjnie związanej z gwiezdnym towarzyszem. Choć od dawna przewidywano istnienie takich "wolnych" czarnych dziur, dopiero teraz po raz pierwszy wykryto taki obiekt.

Tego znaczącego odkrycia dokonały dwa niezależne zespoły obserwacyjne, jeden kierowany przez Space Telescope Science Institute w Maryland, a drugi przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Wyniki swoich badań opisały w czasopismach "The Astrophysical Journal" i "The Astrophysical Journal Letters". Nowo odkryty obiekt znajduje się w odległości ok. pięć tysięcy lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Strzelca naszej Galaktyki.

Zespół wykorzystał Hubble'a do obserwacji zakrzywienia przestrzeni przez obiekt w zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego gwiazdy znajdującej się odległości 19 tysięcy lat świetlnych za czarną dziurą. Ponieważ odkrycie pochodzi z dwóch niezależnych badań oddzielnych zespołów, domniemana czarna dziura ma na razie dwie różne nazwy: MOA-2011-BLG-191 i OGLE-2011-BLG-0462.

Źródło: www.forbes.com/sites/

Mirosław Usidus